تبلیغات
علم - سر منشا اخبار لیبی
شنبه 7 اسفند 1389

سر منشا اخبار لیبی

   نوشته شده توسط: علی همایونی    

خواندنی های انقلاب لیبی


 سرهنگ معمر قذافى همانقدر که مضحک و مایه انبساط خاطر بوده، این روزها خشن و خونریز و بى مهار نشان مى‌دهد.

قدافی،لیبی،انقلاب

 

قدافی،لیبی،انقلاب

خواندنی های انقلاب لیبی


 سرهنگ معمر قذافى همانقدر که مضحک و مایه انبساط خاطر بوده، این روزها خشن و خونریز و بى مهار نشان مى‌دهد.

شباهت عجیب قذافی و نتانیاهو!

نویسنده مشهور انگلیسی در واکنش به اظهارت اخیر قذافی، نوشت: او کنترل خود را بر همه امور از دست داده و تنها چند روز دیگر در قدرت باقی خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری مهر "رابرت فیسک" در مقاله ای برای روزنامه ایندیپندنت نوشت: اظهارات اخیر قذافی کاملا نشان داد که وی تصمیم دارد در قدرت باقی بماند و یا در نهایت با تحمل چند روز دیگر به صورت آرام به جایی پناهنده شود.

قدافی،لیبی،انقلاب

فیسک تاکید کرد: قذافی در اظهارتش دروغهای بزرگی گفت که تنها در دنیای خیالی ذهنش جای می گیرند. عدم توسل به زور دورغی بزرگ و رسواکننده بود اما تهدیدات وی درباره اعدام مخالفان هرگز دروغ نبود.

این نویسنده برجسته انگلیسی در ادامه به بدگویی و دشنامهای قذافی در تحقیر ملت خود و جهان عرب اشاره می کند و می نویسد: وی در این اظهارات چندان تفاوتی با "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل نداشت، گویی بین این دو رابطه ای وجود دارد که همگان از آن بی خبر بوده اند.

فیسک در ادامه می نویسد: سخنان قذافی در این مسئله که ملت خود را معتاد و مصرف کننده قرصهای روانگردان دانست، بیانگر اظهارت پیرمردی بود که دستش به جایی نمی رسد.

تلویزیون لیبی ، کپی برابر اصل قذافی!

در این میان تفاوت دیگر لیبی با دیگر کشورهای میزبان اعتراضات، در کارکرد تلویزیون دولتی این کشور است. هم اکنون تمامی چند شبکه دولتی لیبی برنامه های عادی خود را متوقف کرده و به پخش برنامه های شبکه یک به عنوان مهمترین کانال تلوزیونی دولتی می پردازند.

شبکه یک تلویزیون دولتی لیبی در مقابل شبکه های دولتی در کشورهای مصر و تونس -قبل از سقوط سران این کشورها- عملکردی متفاوت و البته بسیار ابتدایی و مسخره آمیز دارد ، رویکردی که به رفتار و شیوه عملکردی شخص قذافی نزدیک است.

مثلا در روزهای اوج گیری درگیری ها در لیبی، شبکه اول تلویزیون دولتی این کشور همراه با ادامه پخش برنامه های عادی، به صورت دائمی پیام هایی را در قالب"مهم" یا "خبر فوری "در پائین صفحه تلویزیون زیرنویس می کند.

متن این پیام ها در نوع خود جالب توجه هستند. برخی از این پیام ها این گونه اند:

"برادر هموطن: نگاهی به امنیت و آرامش و امکانات خود بیانداز. دشمنان به دنبال گرفتن این امکانات و ثبات و آرامش هستند."

"برادر هموطن: گفته می شود کشتارهایی در شهرها و روستاهای متعدد لیبی در حال اتفاق است. بدان که این جزئی از جنگ روانی است و این مطالب دروغ  و شایعه هستند پس به مقابله با آنها برخیز زیرا آنها به دنبال تخریب روحیه ، ثبات و امنیت تو هستند. آنها منابع و ثروت تو را هدف قرار گرفته اند زیرا آنها به تو حسودی می کنند."

"برادر هموطن: مردان را با مواضع آنها می شناسند؛ زندگی ، ایستادگی عزتمندانه برای کمک به وطن است که دشمنان در حال حاضر در  حال توطئه علیه وحدت و ثبات آن هستند. "

"برادر هموطن: باید از اقدامات تشنج زا که با هدف سوء استفاده از جوانان و اجرای توطئه هاست برحذر باشیم. توطئه هایی که  از سوی دشمنان ملت لیبی برای هدف قرار دادن ثبات و امنیت ماست."

"برادر هموطن: با افرادی که اقدامات تشنج زا می کنند مقابله کنید آنها را با همکاری نزدیک ترین نیروی امنیتی دستگیر کنید."

"برادر هموطن: شایعه سم است آن را نپذیرید. اخبار دروغ شبکه های ماهواره ای را باور نکنید."

"بردار هموطن: باید نسبت به اخبار دروغ منتشر شده از شبکه های ماهواره ای هوشیار باشید؛ شبکه هایی که این روزها علیه ملت لیبی دست به توطئه می زنند. شما باید با مقایسه هر خبری با واقعیت هایی که از نزدیک در منطقه روستا و شهری که زندگی می کنید بتوانید از صحت آنها  آگاه شوید."

(نکته این که مخاطب تمام این پیام ها آقایان هستند و در گفتمان مردسالار لیبی زنان چندان جدی گرفته نمی شوند.)

شبکه تلویزیونی لیبی در این مدت اکثر برنامه های خود را به پخش موسیقی سنتی لیبیایی یا پروژه های عمرانی اجرا شده در این کشور اختصاص داده است.

تلویزیون دولتی لیبی در بخش اخبار نیز گزارش های جالبی را پخش می کند. مثلا در یکی از گزارش ها با نشان دادن منطقه آرام نوار ساحلی شهر طرابلس، گوینده گزارش با لحنی هیجان زده می گوید: کجایند شبکه های العربیه و الجزیره و بی بی سی که این تصاویر را ببینند؟ ببینند آنهایی که با دروغ پردازی می خواهند امنیت و ثبات لیبی و ملت آن را بگیرند.

این درحالی است که در همان زمان ، جنگنده ها و بالگردهای ارتش ، مردم را هدف بمب و راکت و تیر مستقیم قرار داده بودند و شبکه های ماهواره ای عربی تصاویری از قطعه قطعه شدن مردم معترض لیبی به دست نیروهای دولتی پخش می کردند.

در گزارش دیگری گوینده با صدای رعب انگیزی خطاب به مخاطبان می گوید: شبکه های ماهواره ای می گویند مزدوران کلاه زرد مردم را سرکوب می کنند. ما امروز کلاه زردها را به شما نشان می دهیم. در این هنگام تعدادی از افراد با لباس شخصی در حالی که پارچه های سبز به رنگ پرچم لیبی بر سرو گردن بسته اند و کلاه های ایمنی زرد رنگ برسردارند و شعارهایی در حمایت از قذافی سرمی دهند نمایش می دهد که سعی می کردند دوربین را دنبال کنند و شعار بدهند!

در این هنگام گوینده گزارش می گفت: آیا اینها مزدور هستند. اینها بخشی از میلیون های نفر مردم لیبی هستند که در حمایت از رهبر خود قذافی به خیابان ها آمده اند.( در لیبی، حامیان دولت با بازوبند سبز که رنگ پرچم این کشور در دوران قذافی است شناخته می شوند.)

در اقدام خنده دار دیگر، تلویزیون دولتی لیبی برای پشتیبانی از سخنان رهبر این کشور درباره حضور عناصر خارجی میان معترضان و اثبات نظریه قذافی درباره مصرف قرص های روان گردان توسط معترضین فیلمی از بازداشت و بازجویی از دو تبعه تونسی پخش کرد. از این دو نفر که چهره‌هایی مخوف و شبیه خلافکاران فیلم‌ها داشتند در تلویزیون سوال شد: خودتان را معرفی کنید و بگویید چه ماموریتی داشتید؟ و آنها هم می‌گویند: ما دو تبعه تونسی هستیم و ماموریت داشتیم به لیبی بیاییم و بین جوانان لیبیایی قرص‌های اکستازی توزیع کنیم! 

همچنین در روزهای گذشته بلافاصله پس از پایان سخنرانی تهدید آمیز سیف‌الاسلام پسر قذافی، تلویزیون دولتی لیبی تظاهرات حامیان قذافی در تایید این سخنرانی را پخش کرد؛ تظاهراتی که به جای مردم تنها چند خودرو و کمتر از 30 نفر حضور داشتند! در میان آنها نیز چند نفر با لباس نظامی حاضر بودند که همگی با در دست داشتن عکس های قذافی شعارهایی در حمایت از وی می دادند. یکی از این شعارها این بود:" الله معمر و لیبیا و بس (خدا ،معمر، لیبی و بس )  اشاره معمر به معمر قذافی بود.

هم اکنون شبکه الجزیره که پیش از این به طور جدی اعتراضات را در تونس و مصر پوشش داده بود این بار در لیبی نیز دست به همین اقدام زده است با این تفاوت که برخلاف گذشته، در این مقطع شبکه العربیه هم به طور جدی به دنبال پوشش تحولات لیبی است چرا که روابط تیره میان لیبی و عربستان سعودی سابقه چند ساله دارد.

البته شبکه الجزیره به دلیل ارسال پارازیت هایی از طرف لیبی، در فرستنده های ماهواره ای «عرب ست» و «نایل ست» غیرقابل دسترسی است و به مانند پوشش اعتراضات مصر، دیگر شبکه ها ی همسوی ماهواره ای با قطع برنامه های خود اقدام به پخش برنامه های الجزیره می کنند.

احتمال به توپ بستن مردم

علیرغم تهدید گسترده رژیم معمر قذافی علیه معترضین، ملت لیبی در نهمین روز قیام خود در نظر دارند علاوه بر

 

 شهرهای بزرگ در طرابلس پایتخت نیز تظاهرات میلیونی به راه بیاندازند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه العربیه، تظاهرات امروز در لیبی علاوه بر شهرهای بنغازی، زاویه، مصراته، زواره، اجدابیا شامل پایتخت نیز خواهد شد.

بر این اساس، در حالی که شرایط طرابلس در پی تحولات اخیر کاملا امنیتی شده است مردم در نظر دارند تظاهرات بزرگی را علیه قذافی ترتیب دهند.

از سوی دیگر، شبکه خبری الجزیره در گزارشی به شرایط ساعات اخیر در پایتخت لیبی، مقر اصلی اقامت معمر قذافی اشاره کرد و نوشت: بیشترین چیزی که در این ساعات شهروندان ساکن پایتخت را به وحشت انداخته است شنیدن صدای شلیک توپخانه و تیراندازی در جای جای طرابلس است.

علاوه بر این اخباری درباره محاصره مناطق مختلف و روستاهای نزیک طرابلس توسط نیروهای امنیتی وابسته به قذافی شنیده می شود.

"عبدالله عبدالرحمان" از روزنامه نگاران لیبیایی در گفتگو با الجزیره با اشاره به حضور این نیروهای امنیتی در نقاط مختلف طرابلس، اظهار داشت: همچنین برخی از نیروهای کمیته های انقلابی لیبی در طول ساعات شبانه روز در طرابلس حضور دارند. البته مردم محلات مختلف با در دست داشتن سلاح سرد امنیت ممتلکات و خانواده های خود را در این شهر برعهده گرفته اند.


How do you get a growth spurt?
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:29 ب.ظ
Hello there I am so glad I found your site, I really found you by
accident, while I was looking on Bing for something else, Anyways
I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post
and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't
have time to browse it all at the minute but I have saved
it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the
great job.
BHW
جمعه 8 اردیبهشت 1396 12:48 ب.ظ
Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the
favor”.I'm trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few
of your ideas!!
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 04:01 ق.ظ
Hello! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and
starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us valuable information to work on. You
have done a marvellous job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر