تبلیغات
علم - حواس انسان
جمعه 8 آبان 1388

حواس انسان

   نوشته شده توسط: علی همایونی    

  حواس ما، ما را از تمام جنبه های محیط خود آگاه می سازند. چشم ها اطلاعات بینایی را فراهم می كنند؛ گوش ها صوت راتشخیص می دهند و در تعادل نیز نقش دارند؛ بینی و زبان به ترتیب به بوها و مزه های مختلف پاسخ می دهند و اعصاب حسی پوست، ما را قادر به احساس تماس فیزیكی (لمس)، تغییرات دما و درد می كنند. در هر مورد اطلاعات محیطی كه به وسیله اعضای حسی تشخیص داده می شود، به وسیله اعصاب به مغز منتقل می شوند و در آنجا مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند.
بینایی
اعضای بینایی، چشم ها هستند. شعاع های نوری كه به هر چشم وارد می شود، به وسیـله قرنیـه و عدسی متمركز شده، روی شبكیه می افتند و یك تصویر وارونه بر روی آن تشكیـل می دهنـد. سلـول های شبكیه این تصویر را به تكان هـای الكتریكی تبدیـل مـی كنند كه از طریق عصب بینایی به مغز می روند و در آنجا رمز گشایی شده، باعث بینایی می شوند. عنبیه، اندازه مردمك را تغییر داده، مقدار نوری را كه به شبكیه می رسد، كنترل می كند. رگ های خونی شبكیه و لایه ای به نام مشیمیه، مواد غذایی را به چشم می رسانند.
نمای شبكیه
سلول های شبكیه، رنگ و شدت نور را ثبت می كنند. در پشت شبكیه، دیسك بینایی قرار دارد كه در آنجا رشته های عصبی به هم نزدیك شده، عصب بینایی را تشكیل می دهند و رگ های خونی وارد چشم می شوند. دیسك، هیچ گونه سلول حساس به نور ندارد و«نقطه كور» خوانده می شود. این عكس با یك افتالموسكوپ گرفته شده است كه داخل چشم را بزرگ و روشن می كند.
شنوایی و تعادل
گوش نه تنها وظیفه شنیدن بلكه برقراری تعادل را نیز به عهده دارد. گوش شامل قسمت های خارجی، میانی و داخلی است. گوش خارجی، امواج صوتی را به پرده صماخ می رساند، باعث لرزش آن می شود. استخوان های گوش میانی، این لرزش ها را به گوش داخلی منتقل می كنند. این پیام ها در آنجا به پیام های الكتریكی تبدیل می شوند. این پیام ها از طریق سلول های عصبی به مغز رفته، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. گوش داخلی همچنین ساختارهایی دارد كه با تشخیص وضعیت و حركت سر به تعادل كمك كرده، به ما اجازه می دهند بدون یان كه بیافتیم، قائم بایستیم و حركت كنیم.
ساختار گوش
گوش خارجی شامل لاله (قسمت قابل مشاهده) و مجرای گوش است كه به پرده صماخ ختم می شود. گوش میانی حاوی ۱۳ ‌استخوان ظریف است كه پرده صماخ را به غشای جدا كننده گوش میانی و داخلی، مرتبط می كنند. حلزون كه حاوی گیرنده های حسی شنوایی است و نیز ساختارهای تنظیم كننده تعادل در گوش داخلی قرار دارند.
بویایی
بوها به وسیله سلول های گیرنده تخصیص یافته در سقف حفره بینی تشخیص داده می شوند. این سلول های گیرنده مولكول های بودار موجود در هوا را تشخیص می دهند و این اطلاعات را به تكان های الكتریكی ظریفی تبدیل می كنند. این تكانه ها از طریق عصب بویایی به پیاز بویایی (انتهای عصب بویایی) و سپس مغز منتقل می شوند و در مغز مورد تحلیل قرار می گیرند. حس بویایی انسان بسیارحساس بوده، ما را قادر به تشخیص بیش از ۱۰۰۰۰ بوی مختلف می كند.
گیرنده های بویایی
مولكول‌های بودار با ورود به بینی،‌ مژه های (موهای ظریف)متصل به سلول های گیرنده سقف حفره بینی را تحریك می كنند. این گیرنده ها پیام ها را از طریق عصب بویایی به پیاز بویایی متصل می كند كه پیام ها را به مغز می برد.
چشایی
مزه ها به وسیله جوانه های چشایی تشخیص داده می شوند این ساختارها در دهان و گلو قرار دارند و اكثر آنها (حدود ۱۰۰۰۰ عدد) در سطح فوقانی زبان واقع شده اند. آنها تنها می توانند۴ ‌مزه اصلی را تشخیص دهند. شیرینی، ترشی، شوری و تلخی. هر مزه به وسیله جوانه های چشایی واقع در یك ناحیه خاص از زبان تشخیص داده می شود: تلخی در پشت، ترشی در كناره ها، شوری در جلو و شیرینی در نوك. حس بویایی ما به همراه این4 ‌مزه اصلی، ما را قادر به افتراق طیف وسیعی از مزه های جزئی تر می كند.
ساختار جوانه چشایی
مواد داخل دهان در تماس با موهای ظریفی قرارمی گیرند كه روی جوانه های چشایی زبان واقع هستند. این موها، تكانه هایی عصبی تولید می كنند كه از طریق رشته های عصبی به یك ناحیه تخصص یافته در مغز می روند.
لامسه
حس لامسه شامل حواسی چون درد، فشار، ارتعاش و دماست. این حواس به وسیله دو نوع گیرنده واقع در زیر سطح پوست، تشخیص داده می شوند: انتهاهای عصبی آزاد (بدون پوشش) و انتهاهای عصبی پوشیده به صورت اجسام حسی، انواع مختلف انتهاهای عصبی یا اجسام حسی، حواس ویژه را می گیرند. تعداد گیرنده ها در بدن فرق می كند: برای مثال، نوك انگشتان دست به شدت حساس هستند و گیرنده های زیادی دارند در حالی كه ناحیه میانی پشت گیرنده های كمتری دارد.
گیرنده های لامسه
لمس به وسیله گیرنده های مختلفی در سطوح مختلف پوست انجـام مـی شـود. گیرنده های عصبی آزاد در نزدیك سطح پوست، به لمس، درد، فشــار و دمــا پـاسـخ مــی دهند. كه اجسام مركل و مایسنر، لمس ظریف و اجسام پاچینی، فشار عمقی و ارتعاش را تشخیص می دهند.


foot pain
دوشنبه 13 شهریور 1396 06:20 ب.ظ
bookmarked!!, I like your web site!
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 06:38 ق.ظ
all the time i used to read smaller articles which as well
clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am
reading at this place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر