تبلیغات
علم - بلوغ
جمعه 8 آبان 1388

بلوغ

   نوشته شده توسط: علی همایونی    

سن بلوغ در پسران

 

سن شروع بلوغ در پسرها بطور متوسط در 13 سالگی است. دختران حدود یك یا دو

 سال زودتر از پسران بالغ می شوند. دوقلوها از هر جنسی كه باشند دیرتر به سن بلوغ

می رسند. درصدی از پسران و دختران كمی زودتر و یا كمی دیرتر از میانگین سنی یاد شده

در بالا به سن بلوغ می رسند.  تا 10 سالگی پسر و دختر تفاوت های زیادی جز در اندامهای

جنسی با یكدیگر ندارند،‌ اما بین سنین 12 تا14 سالگی تفاوتهای مشخصی بین دو جنس مشاهده می شود. شواهدی در دست است كه رعایت بهداشت،‌ سلامت جسمی،‌تغذیه خوب و مناسب، مراقبتهای پزشكی دوران بارداری و پس از تولد، و نیز وراثت در سن شروع بلوغ تاثیر می گذارند. در شرایط كنونی در مقایسه با نسل قبلی بلوغ زودتر اتفاق می افتد.

 

  بطور كلی بلوغ جنسی در پسران 2 تا 4 سال طول می كشد، بدین ترتیب كه حدود یك تا دو سال برای تبدیل حالت غیرجنسی به جنسی زمان لازم است .  از آنجایی كه مدت زمان رشد پسرها طولانی تر از دخترها است، معمولاً‌ قد پسران بلندتر از دختران می شود. لازم به یادآوری است كه تفاوتهای فردی در سن شروع بلوغ و شاخص های رشد جسمانی  حتی در میان كودكان یك خانوده  به فراوانی مشاهده می شود.

 

 به طور كلی چهار تغییر مهم جسمی در نوجوان پیدا می شود كه عبارتند از:

-  تغییر در اندازه بدن

- تغییر در اندامهای بدن

- رشد و تكامل صفات اولیه جنسی

- رشد و تكامل صفات ثانویه جنسی 

 

تغییر در اندازه بدن

 

      تغییر در اندازه بدن شامل افزایش وزن و طول قد است. افزایش سریع قد در مراحل اولیه

 بلوغ اتفاق می افتد و حداكثر این افزایش در پسران در 14 سالگی است. بیشترین افزایش

طول قد در سال بعد از بلوغ است و بعد از آن سرعت رشد كاهش پیدا می كند و این كاهش تا

 سن 20 و 21 سالگی ادامه می یابد. به علت این دوره طولانی رشد، قد پسران معمولاً بلندتر از

دختران است.

 

 

افزایش وزن

 

     افزایش وزن در هنگام بلوغ فقط مربوط به افزایش چربی نیست، بلكه به رشد و تكامل استخوان و عضله

 نیز مربوط است. به همین جهت با وجود اینكه پسران و دختران در دوران بلوغ به سرعت افزایش وزن پیدا

 می كنند،‌ باریك و لاغر و استخوانی بنظر می رسند. در پسران حداكثر افزایش وزن غالباً یك یا دو سال دیرتر از دختران پیش می آید و بیشترین مقدار آن در 16 سالگی است و بعد از آن افزایش وزن كمتر است.

بعضی از نقاط بدن كه در سالهای اولیه زندگی به تناسب خیلی كوچك هستند در زمان

 بلوغ بزرگ می شوند، این حالت بخصوص در بینی، پاها و دستها بیشتر مشاهده می شود. به هر حال بیشتر این تغییرات قبل از بلوغ پایان می پذیرد.

    در كودكان بزرگتر، در مقابل تنه باریك و بلند، شانه ها و قسمت تهیگاه،‌ پهن می شوند و كمر

 هم عریض می شود. ساقها به تناسب بیشتر از تنه رشد می كنند و فرد در ابتدا بلند به نظر می رسد. به تدریج وقتی تنه كشنیده شد و رشد كمر متوقف گردید، بدن اندازه و نسبتهای فرد بالغ را پیدا می كند.

    درست قبل از بلوغ، رشد ساقها متناسب با رشد تنه نیست و این حالت تا 15 سالگی ادامه می یابد. در كودكانی كه بلوغ دیررس دارند رشد ساقها برای مدت طولانی ادامه دارد و در نتیجه این كودكان ساقهای بلندتری نسبت به همسالان خود دارند.

    خیلی از تغییرات یاد شده در بالا در بازوها هم اتفاق می افتد و كودكانی كه بلوغ دیررس دارند بازوهای بلندتری دارند. این تغییرات باعث می شود یك نوجوان در ابتدای دوران رشد ظاهر متناسبی نداشته باشد

بلوغ چه تاثیری بر رفتار نوجوان دارد؟

تغییرات ناگهانی و مهمی که از لحاظ جسمی در نوجوان اتفاق می‌افتد، در کنار تغییر در علائق ، نگرشها ، احساسات ، روابط و ... رفتارها و کردارهای جدیدی را در نوجوان سبب می‌شود و اغلب با بروز مشکلات جدیدی که موجب عدم سازگاری نوجوان با محیط می‌شوند (مشکلات مرحله نوجوانی)، همراه هستند. این تغییرات ویژگی خاصی به این دوران می‌بخشند که آن را به عنوان یک مرحله انقلابی و مشکل از رشد می‌شناسند و در تعابیری آن را به مثابه یک مرحله بحرانی معرفی می‌کنند. اطلاق چنین عنوانی به دوران بلوغ شاید به دوران ارسطو باز می‌گردد.

در هر حال تغییرات رفتاری نوجوان در اثر تغییرات بلوغ ویژگی اساسی این دوران است. اینکه این تغییرات چگونه اتفاق می‌افتند؟ واکنش نوجوان به بروز این علائم چگونه است؟ چه تفاوتی میان نوجوانان از لحاظ واکنش به این تغییرات وجود دارد؟ سوالاتی هستند که اغلب مورد توجه روان شناسان رشد بوده و طی مطالعاتی به آنها پاسخ داده شده است.

بلوغ جسمی و جنسی و تاثیرات آن در رفتار نوجوان

بلوغ و نوجوانی توام با تغییرات قابل توجه جنسی و جسمی است. آنچه مسلم است اینکه تغییرات روانی ، عاطفی و اجتماعی متعدد و بارزی نیز در این دوران دیده می‌شود. بخشی از این تغییرات در واقع واکنشی است در قبال تغییرات جسمی و جنسی که نوجوان بطور ناگهانی با آنها مواجه شده است. آگاهی از بروز تغییرات ناگهانی جسمی و جنسی برای نوجوان معمولا اضطراب‌آور است و به عنوان یک پدیده تازه که با آن مواجه شده، سازگاری با آن مدتی طول می‌کشد.

این تغییرات ممکن است در برخی نوجوانان احساس گناه ایجاد کند و در دفعات بعدی که تغییرات جدید با تکرار همراه می‌شوند (مثل عادت ماهانه در دختران و احتلام شبانه در پسران) این احساسات شدیدتر می‌شود، به گونه‌ای که نوجوان به تدریج دیدی منفی نسبت به خود پیدا می‌کند و نمی‌تواند نگرش مطلوبی از خویشتن داشته باشد.

اولین احساسی که در نوجوان به مجرد روبرو شدن با نشانه بلوغ جنسی بوجود می‌آید، غافلگیر شدن و ترس و وحشت ناشی از آن است و این حالت زمانی بر نوجوان مستولی می‌شود که خود را به گونه‌ای غیر منتظره در وضعیت جدید می‌یابد که قبلا هیچ اطلاعی از آن نداشته و اکنون نیز هیچ توضیحی برای آن نمی‌یابد. احساس دیگری که غالبا گریبانگیر نوجوان می‌شود، حالت غم و اندوه فراوانی است که بطور طبیعی برایش پیش می‌آید. ترکیب پیچیده‌ای از احساس غم و اندوه و احساس گناه منجر به گوشه گیری و انزواجویی و گریز از جامعه و اطرافیان می‌شود و این در رفتارهای اجتماعی نوجوان آثار سوئی خواهد گذاشت، چیزی که از نیازهای اساسی نوجوانی است.

از جمله تغییراتی روانی و فکری این دوران طبیعت کنجکاو و حساس نوجوان است. با این وصف تغییرات حاصل از بلوغ ، موضوع کنجکاوی او قرار می‌گیرد و رفتار او را در جهت گرفتن پاسخ سوالاتش در مورد این پدیده تازه ، تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

فرهنگ و تاثیرات بلوغ جسمی و جنسی در رفتار نوجوانی

                    ·فرهنگ به عنوان زمینه و بستری که رفتارها و کردارهای افراد در داخل آن و متاثر از آن صورت می‌گیرد، چیزی نیست که مورد غفلت قرار گیرد. تاثیر شرائط فرهنگی در واکنش نوجوان به تغییرات بلوغ بسیار مهم است. عموما در فرهنگهایی که برخورد راحت‌تر و عادی‌تری با این تغییرات دارند، واکنش نوجوان سالم‌تر خواهد بود. بطوری که شاید به اندازه فرهنگهای بسته دچار احساس گناه ، خودسرزنش‌گری و یاس و ناامیدی نشود.

                    ·به عبارتی فرهنگهایی که این تغییرات را طبیعی دانسته و پذیرای این تغییرات هستند، اضطراب و نگرانی را در فرد به حداقل می‌رسانند. به ویژه از راههای مناسبی که اطلاعات مربوط به بلوغ در اختیار نوجوان قرار می‌گیرد، تحمل استرسهای این دوران را برای وی راحت‌تر می‌سازد. نوجوان دیگر به تغییرات جسمی و جنسی خود به عنوان یک امر غیرطبیعی نمی‌نگرد، می‌داند چه برخوردی با این تغییرات داشته باشد و این مساله قدرت سازگاری او را با آنها افزایش می‌دهد و موجب می‌شود بهتر و سریعتر به سازگاری با بلوغ برسد.

                    ·در فرهنگها و جوامعی که نوجوان از علائم این تغییرات بی‌اطلاع می‌ماند، با این تغییرات با نگرشی منفی برخورد می‌شود و صحبت از این مسائل به ویژه بین نوجوان و والدین مایه خجلت و شرمسازی است، واکنشهای منفی نوجوان شدیدتر خواهد بود.

جنسیت و تاثیرات بلوغ جسمی و جنسی در رفتار نوجوانی

                    ·در برخورد با تغییرات بلوغ بین دو جنس پسر و دختر تفاوتهایی دیده می‌شود. البته این تفاوت در واکنش ، تنها مربوط به تفاوت این تغییرات در بین پسران و دختران نیست هرچند تغییرات جسمی و جنسی بلوغ در بین دختران و پسران متفاوت است، ولی تنها عامل وجود تفاوتهای رفتاری نوجوانان پسر و دختر در برخورد با بلوغ نیست. معمولا عوامل مختلفی در تفاوت واکنش دختران و پسران دخیل هستند. در هر حال رفتارهای پرخاشگرانه را در این دوران در بین پسران بیشتر از دختران می‌توان دید، در حالی که دختران ممکن است به صورت گوشه گیری و انزوا به این مسائل واکنش نشان دهند.

                    ·بطور کلی تغییرات بلوغ در پسران همراه با احساس مردانگی ، قدرت یافتن و ... است. پسران با افتخار بیشتری با تغییرات ثانویه جنسی برخورد می‌کنند. معمولا پسرانی که در گروه همسالان خود زودتر از بقیه با تغییرات ثانویه مواجه می‌شوند، قدرت رهبری و تسلط بیشتری بر سایرین اعمال می‌کنند. در دختران عکس این قضیه صادق است. در اکثر موارد برای دختران پیدا کردن ویژگیهای زنانه چندان خرسند کننده نیست. به این لحاظ زودرسی در دختران مشکلات بیشتری را فراهم می‌سازد، در حالی که در پسران دیررسی مشکل آفرین است.

تاثیرات بلوغ عاطفی و روانی در رفتار نوجوان

                    ·علاوه بر تغییرات جسمی و جنسی ، بلوغ عاطفی و روانی تاثیرات رفتاری شگرفی را در نوجوان سبب می‌شود. بی‌ثباتی عاطفی ، به عنوان یک ویژگی بلوغ به صورت خواهشهای متضاد در رفتار نوجوان تجلی می‌یابد. رفتار او گاه بسیار ظریف و گاه بسیار خشن می‌نماید و امکان انتخابهای قطعی و صحیح برای نوجوان محدود می‌شود. رفتارهای حاکی از انگیختگی شدید و سریع‌التاثر بودن در رفتارهای نوجوانان نمود پیدا می‌کند و واکنشهای سریع و ناگهانی در برابر مسائل غیردلخواه از خود نشان می‌دهند و نوجویی و نوخواهی در رفتارهایی مثل مدلهای لباس ، آرایش مو و ... جلوه‌گر می‌شود.

                    ·نوجوانان با احساس استقلال ، با رشد و تحول روانی خود رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که حاکی از پیام آنها مبنی بر رسیدن به استقلال است. در این راستا ممکن است با والدین ، خانواده و مدرسه درگیریهای در انواع مختلف پیدا کنند. تصمیم گیریهای خودسرانه با تکیه بر این ویژگی که دیگر خود را بزرگسال و از لحاظ فکری پخته می‌بینند، دیده می‌شود. با احساس تحول فکری و روانی و اجتماعی در خود به دنبال شغل و ... بر می‌آیند.


برچسب ها: بوغ ،

http://factorefarm.org/?Apcalis_SX_Same_As_Viagra_From_Woord
دوشنبه 28 آبان 1397 05:16 ب.ظ
Necessity ye content newspaper publisher zealously
breakfast he prevailed. Somber middletons even so understood decisively male child law of nature she.
Resolution him easy are its barton brief. Oh no though bring forth be things round-eyed itself.
Dashwood atrocious he stringently on as. Base finely in so am trade good personify this
Bob Hope.
Foot Pain
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:59 ب.ظ
Hi there, I discovered your blog by way of Google whilst looking for a
related subject, your web site got here up, it appears good.

I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, just was alert to your blog through Google, and located that it is really informative.
I am gonna be careful for brussels. I'll appreciate in case you proceed this in future.
Numerous other folks will be benefited from your writing.

Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر